Teisingas įprotis


Žiemos išsigelbėjimas – šakninės daržovė

paskelbta 2017-01-20
Žiemos išsigelbėjimas – šakninės daržovė

Keičiantis sezonams kinta ir mūsų mityba, ypač šaltuoju metų laiku. Šviežius vaisius ar daržoves vis dažniau pakeičia sotesni, kaloringesni maisto produktai. Tačiau gydytoja dietologė Eglė Kliukaitė skatina nepamiršti pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamos normos ir suvalgyti bent 5 vaisius ar daržoves per dieną ir šaltuoju metų laiku.

Daugiausiai gerųjų savybių žiemą galima gauti būtent iš šakninių daržovių. Taigi, kokius produktus pasirinkti ir išlikti ne tik sveikiems, bet ir sotiems ir energingiems žiemą?

Natūralu, jog žiemą norisi valgyti daugiau ir riebesnio maisto – už lango tamsu, tampame vangesni ir energijos trūkumą norisi padengti maistu. Tačiau nepatariama rinktis riebaus maisto, nes žiemą judame mažiau. Vertinga rinktis šaknines daržoves, pateikiame jų sąrašą ir naudą organizmui.

Gerosios savybės

Žiemą patariama rinktis tas daržoves, kurios „šildo“ organizmą, tai yra visos šakninės daržovės – morkos, švieži neapdoroti burokėliai, saliero šaknys ir ridikai. Jas vartojant sotumo jausmas išliks ilgiau. Šakninės daržovės ilgiau išlieka šviežios, jeigu yra laikomos tinkamoje temperatūroje.

Morkos – tai nekaloringos daržovės, kurias galima valgyti ne tik šviežias, bet ir troškintas, kepintas, naudoti salotoms, pyragams ar spausti sultis. Anot gydytojos dietologės, naudingiausi sveikatai yra morkų sudėtyje esantys beta karotinas ir skaidulos. Be to, ši šakninė daržovė – puikus antioksidantų šaltinis. Morkose gausu C, A, K ir B8, kalio, geležies, vario ir mangano. Patarimas: morkas ruoškite ir valgykite su trupučiu riebalų, pavyzdžiui šlakeliu aliejaus, organizmas geriau pasisavins visas gerąsias savybes.

Burokėliai – jie tinka ne tik salotoms, bet ir garnyrui ar sriubai. „Burokėliuose esančios biologiškai aktyvios medžiagos tonizuoja organizmą, padeda stiprinti kraują, stiprina imunitetą“ – teigia dietologė. Patarimas: ne tik virkite, bet ir apkepkite orkaitėje burokėlių griežinėlius su feta ar mocarelos sūriu ir prieskoninėmis žolelėmis.

Salierai – kulinarijoje vartojami ne tik kaip daržovės, bet ir kaip prieskonis, nes maistui tinka ne tik lapai, bet ir šaknys. Galima vartoti žalią, virtą ar keptą. Tinka salotoms, sriuboms ir troškiniams. Patiekalams suteikia ne tik naujų skonio savybių bet ir aromatą. Anot dietologės, salierai gerina skrandžio sulčių išsiskyrimą ir virškinimą.

Ridikai – yra skirtingų rūšių ridikai: baltieji, juodieji ir paprastieji. Pavyzdžiui baltieji vertinami dėl savo turimo aštroko ir kartaus skonio. Ridikai dera su morkomis, salierų šaknimis, porais ar kopūstais. Jų galite įtarkuoti į sriubą, daržovių ar mėsos troškinius, ruošti salotas. Dietologė pataria šias daržoves įtraukti į valgiaraštį, nes turi daug širdžiai reikalingo kalio, kraują stiprinančios geležies, natrio, taip pat kalcio i kalio, C ir B grupės vitaminų.


+3 panašūs straipsniai

+5 meniu