Teisingas įprotis


Morka – ir skaisčiai odai, ir stipriai širdžiai

paskelbta 2015-10-09
Morka – ir skaisčiai odai, ir stipriai širdžiai

Ne vienas esame girdėję, kad tie, kas valgo morkas, gali džiaugtis gera ir aštria rega. Šį faktą antrojo pasaulinio karo metais savo reklaminėje kampanijoje netgi panaudojo Britų karališkosios oro pajėgos, teigusios, kad aštrios jų pilotų regos paslaptis – morkos. Nepaisant to, kad už skambių reklaminių šūkių slėpėsi nauja radarų sistema, kurią britai laikė paslaptyje nuo vokiečių, morkos iš tiesų padeda ne tik geresniam regėjimui.

Vienoje vidutinėje morkoje yra tik 30 kalorijų, 6 gramai angliavandenių, iš kurių 3 gramai cukraus, taip pat 1 gramas baltymų. Jose gausu vitamino A ir C, kurie yra mūsų organizmui būtini antioksidantai. Taip pat jose yra kalcio, geležies, magnio, seleno, cinko, būtinų darniai mūsų organizmo veiklai.

Pasak privačios ligoninės ir poliklinikos „Kardiolita“ gydytojos dietologės Eugenijos Časaitytės, viena svarbiausių morkų savybių yra ta, kad morkose esantis beta karotenas, kurio pavadinimas ir kilęs nuo žodžio „morka“ (angl. carrot), padeda išvalyti organizmą, skatina ląstelių atsinaujinimą, tad morkų mėgėjai gali džiaugtis sveika oda, plaukais ir nagais.

Kepenyse iš morkose esančio beta karoteno gaminamas vitaminas A, svarbus regėjimo aštrumui, naktiniam matymui. Be to, beta karotenas gali padėti apsisaugoti nuo geltonosios dėmės, atsakingos už regėjimo aštrumą, degeneracijos ir mažinti tikimybę susirgti glaukoma.

Morkose esančios skaidulos padeda mažinti blogojo cholesterolio ir didinti gerojo cholesterolio kiekį, mažina kraujo krešulių tikimybę, saugo nuo širdies ligų.

Morkas dietologė rekomenduoja rinktis kaip lengvą užkandį ir darbinių pertraukėlių metu. Jos skatina seilių ir virškinimui svarbių elementų išsiskyrimą. Morkose esantys fitonutrientai padeda palaikti žarnyno sveikatą, sumažinti skrandžio opų ir kitų virškinimo sutrikimų tikimybę.

Įdomu tai, kad pirmosios morkos, augintos dabartinėje Afganistavo teritorijoje, buvo violetinės, raudonos arba baltos ir buvo kartokos, savo skoniu primenančios medieną. Už dabartines salsvas, traškias ir aromatingas morkas turime būti dėkingi olandams, kurie XVI amžiuje Olandijos karališkosios šeimos garbei sukryžmino raudonas ir geltonas morkas.

Šiandien Europoje daugiausia morkų užauginama Jungtinės Karalystės daržuose – čia jų užauginama net iki 750 tūkst. tonų per metus. Kaip morkų augintojai garsėja prancūzai, olandai, italai, vokiečiai ir lenkai – pastarieji per metus užaugina iki 5 proc. visų pasaulio morkų.

Morkos gali būti ne tik sveikas užkandis darbinės pertraukėlės metu – iš jų lengvai galite pasigaminti gausybę gardžių patiekalų.

 


+3 panašūs straipsniai

+5 meniu