Teisingas įprotis


Kilogramai tirpsta lengviau maitinantis teisingai

paskelbta 2016-02-12
Kilogramai tirpsta lengviau maitinantis teisingai

Turbūt retai kuris susimąstome, kodėl geriau suvalgyti šviežią ir neapdorotą morką, o ne išgerti stiklinę šviežiai spaustų morkų sulčių. Juk atrodo, kad daržovė ta pati, vadinasi ir medžiagos tos pačios, o ir greičiau išmaukti stiklinę nei kramsnoti visą morką. Tačiau viskas slypi paprastume – neapdoroti vaisiai bei daržovės yra tai, ką pirmiausia reikėtų rinktis, ieškant greito užkandžio.

Šviežia morka geriau už virtą

„Pagalvokite patys. Jei suvalgote tris apelsinus ir išgeriate iš tiek pat apelsinų išspaustų sulčių – koks skirtumas? Sotumo jausmas nuo sulčių daug greičiau praeina ir vėl ieškome ko nors, o suvartotas kalorijų skaičius buvo toks pats lyg suvalgius tuos tris vaisius, nuo kurių nuramintume kirminą skrandyje ilgesniam laikui“, – sako studijos „Sulieknėk sveikai“ vadovė, sveikos mitybos specialistė Vaida Kurpienė.

Neapdorotuose vaisiuose ir daržovėse, kurie mus pasiekia iš visos Europos Sąjungos, gausu vitaminų, mineralinių medžiagų ir svarbiausia – maistinių skaidulų. Kažkodėl visi nuolat kalbame apie vitaminus, bet visoje Europoje žmonės nepakankamai suvartoja skaidulų.

Lietuvių mityboje skaidulų suvartojama bemaž 2 kartus mažiau nei rekomenduojama, nes per retai renkamės šviežius ir neapdorotus vaisius bei daržoves. „Termiškai apdorojant maistą skaidulų kiekis šviežiuose produktuose ženkliai sumažėja, trinant – dar labiau. Tad jei verdame brokolius, tuomet juos dar sutriname ir galvojame, kad su tokiu maistu jau gausime didžiąją dalį reikalingų maistinių medžiagų – smarkiai klystame.

Pavyzdžiui, brokolių apskritai nereikėtų virti. Juos sudėkite tik baigus virti sriubą ir pasistenkite kuo greičiau suvartoti. Taip, jie išlaiko formą, bet ilgiau verdant dingsta visos naudingos maistinės medžiagos“, – naudingais patarimais dalijasi ekspertė.

Nesportuoji? Venk kokteilių

Mitybos specialistė pataria gaminant daržoves jas paruošti taip, kad išliktų traškumas – taip išsaugosime daugiau maistinių medžiagų ir pajausime didesnį sotumo jausmą.

Viena didžiausių tendencijų ir tuo pačiu blogybių, anot specialistės, yra vis labiau populiarėjantys trintų vaisių bei daržovių kokteiliai. Dažniausiai pradedame juos gaminti vien dėl to, kad manome, jog taip gausime daugiau maistingų medžiagų, bet iš anksto nepasidomime šiais kokteiliais.

„Trintų kokteilių nauda labai priklauso nuo aplinkybių. Visgi tai yra vadinamasis didelio tankio maistas, naudingas aktyviai sportuojantiems, žaliavalgiams, kuriems reikia gauti pakankamai maistinių medžiagų, arba žmonėms, turintiems kokių nors sveikatos problemų“, – pasakoja V. Kurpienė.

Labiausiai tokių sveikų kokteilių ir termiškai apdorotų šviežių vaisių bei daržovių reikėtų vengti žmonėms, itin mėgstantiems miltinius gaminius ir saldumynus, kadangi kokteiliai arba termiškai apdoroti augalai suteikia sąlyginai trumpą sotumo jausmą, o suvartojamas kalorijų kiekis yra toks pats kaip neapdorotuose produktuose.

Verčiau rinktis šviežius vaisius bei daržoves

Paprasčiausias ir lengviausias būdas – rinktis šviežią vaisių arba daržovę. Kramtydami greičiau pajusime sotumo jausmą, gausime pakankamai naudingų maistinių medžiagų ir vertingų skaidulų. Specialistė pataria į savo mitybos racioną įtraukti kuo daugiau šviežių vaisių bei daržovių.


+3 panašūs straipsniai

+5 meniu