Teisingas įprotis


Keturios priežastys pomidorais mėgautis kasdien

paskelbta 2015-11-10
Keturios priežastys pomidorais mėgautis kasdien

Šiandien pomidoras ­– viena populiariausių daržovių, tačiau taip buvo ne visada. Pirmieji pomidorai Europą atkeliavo iš Pietų Amerikos tik apie XVI a., kartu su Amerikos užkariautojais. Tikėtina, kad pirmieji atvežti pomidorai buvo ne raudonos, o geltonos spalvos – itališkai žodis „pomidoras“ reiškia auksinį obuolį. Vis dėlto ilgą laiką jų nauda buvo nežinoma – Renesanso laikais juos naudodavo kaip stalo dekoraciją, o Jungtinėje Karalystėje iki pat XIX a. pomidorai buvo laikomi nuodingais.

Visgi šiais laikais pomidorų nauda neabejojama. Pasak gydytojos dietologės Linos Viniarskaitės, jie turi daug maistingų medžiagų, kurios yra būtinos gerai sveikatai ir savijautai. O dėl puikaus skonio pomidorai mėgstami visame pasaulyje. Šiandien pateikiame keturias svarias priežastis, kodėl pomidorus verta į savo mitybą įtraukti kasdien.

  1. Pomidoras – stiprus antioksidantas

Pomidorui raudoną spalvą suteikia bioflovanoidas likopenas. Tai natūralus antioksidantas, saugantis mūsų organizmą nuo žalingo aplinkos poveikio. Ultravioletiniai spinduliai, nesveikas gyvenimo būdas, užteršta aplinka – viso to pasekmė yra mūsų organizme susidarantys laisvieji radikalai. Jie gali sukelti įvairias lėtines ligas, taip pat ir onkologines. Būtent bioflovanoidai padeda organizmui sumažinti žalingą laisvųjų radikalų poveikį, todėl jie svarbūs šių ligų prevencijai.

Pomidoruose esantis likopenas taip pat būtinas žmonėms, besirūpinantiems širdies ir kraujotakos sistemos veikla, cholesterolio kiekiu kraujyje. Šis bioflovanoidas mažina „blogojo” cholesterolio kiekį, mažina trombocitų – kraujo kūnelių, būtinų kraujo krešėjimui, – „sulipimą”.

Įdomu, jog kaitinant likopeno kiekis didėja, todėl virti pomidorai dar veiksmingesni. Tačiau svarbu nepamiršti, kad termiškai apdorojant vaisius ir daržoves, mažėja vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekis.

  1. Puikiai tinka figūros linijomis besirūpinantiems žmonėms

Daugiau nei 90 procentų pomidoro masės sudaro vanduo, jis turi daug skaidulinių medžiagų. Tokia maistinė pomidoro sudėtis ilgam užtikrina sotumo jausmą, gerina žarnyno veiklą. Dėl šios priežasties pomidorai ir patiekalai iš jų yra nepamainomas produktas norintiems sulieknėti.

  1. Vitaminų ir mineralinių medžiagų šaltinis

Kaip teigia valgymo įpročių koregavimo centro valgymas.lt gydytoja dietologė L. Viniarskaitė, dėl savo maistinių savybių pomidorus būtina įtraukti į kasdienę mitybą. Visų pirma, pomidoruose yra daug vitamino C, B grupės vitaminų. Šių medžiagų organizmas su maistu turi gauti kasdien. Be to, pomidoruose gausu betakaroteno. Betakarotenas žmogaus organizme verčiamas į vitaminą A, kuris padeda išlaikyti gerą regėjimą, augti kaulams, vystytis dantims.

Pomidoras taip pat pasižymi dideliu kalio kiekiu. Kalis reguliuoja kraujo spaudimą, palaiko normalią organizmo skysčių pusiausvyrą. Jis reikalingas normaliam nervų sistemos funkcionavimui ir širdies raumenų veiklai.

  1. Pomidorus galima valgyti ištisus metus

Pomidorai Europos Sąjungos šalyse dera ištisus metus, todėl bet kuriuo metų laiku galima įsigyti šių naudingų daržovių. Nors visuomenėje dar paplitusi nuomonė, kad naudingiausia valgyti tik toje šalyje augančius vaisius ir daržoves, specialistai sako, kad geriau rinktis atvežtinius vaisius ir daržoves nei jokių.  Todėl net ir žiemą nepraeikite pro pomidorų, atvežtų iš kitų Europos Sąjungos šalių, lentynas. Taip savo racioną papildysite būtinais vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis.


+3 panašūs straipsniai

+5 meniu